Zvaniet vai rakstiet mums +371-29610402, info@pmc.lv

Būt par plikgalvi un nekreņķēties!

Raksts no 3ade.lv portāla
http://3ade.lv/lv/but-par-plikgalvi-un-nekrenketies-3822.html
Autore: Almaza Pirha, 04.02.2017


«Attiecībā uz izskatu vīrietim ir jāievēro mērs – labi izskatīties vēl nenozīmē, ka jākļūst par pastāvīgu skaistuma salona apmeklētāju»
-  pauž nerakstīts džentlmeņa likums. Nost ar glancēto žurnālu sludinātajām dogmām un cekuliem uz pieres!

Jāsaka atklāti – man personīgi stiprā dzimuma pievilcība nav mērāma frizūras kuplumā. Drīzāk pretēji – raugoties uz plikgalvi «cietā rieksta stilā» bez jebkādām auglības pazīmēm uz galvas – rodas priekšstats, ka šāds vīrietis ir visās jomās veiksmīgs un profesionāli realizējies. Un par veselības problēmām man pat ienāktu prātā. Vēl pirms gadiem pieciem plikgalvis bijis brutalitātes sinonīms – šo tēlu paguvuši pielaikot teju visi slavenākie Holivudas aktieri. Lai gan uz brīdi cekulu ataudzējis pat visvarenais Konors Makgregors, drīz vien viņš atskārta un noskuvās teju „uz nullīti”.

Glamūrīgais karaļnama pāžs – tēls, kas nu jau labu laiku ir sevi izsmēlis. Stiprā dzimuma skatījumā jo īpaši. Pucēšanās no rītiem, Ķīnas ābece matu kopšanas arsenālā un nemitīga panikas sajūta: vai neesmu vēl nosirmojis, vai mati vēl ir savā vietā? Neaicinu skūties pavisam un uz neatgriešanos. Taču, ja nu sagadījies tā, ka daba guvusi virsroku – nav iemeslu panikai! Daiļā dzimuma mīlestība no tā nemazināsies. Ja vīrietis izskatās kopts, vesels un par sevi pārliecināts, garām nespēs paiet neviena – pat tad, kad uz galvas nepaliks ne mata. Māc šaubas? Pajautā dāmām apkārt!

Ko īsti mēs par plikgalvību zinām – tas ir veiksmīguma indikators, mode vai arī saslimšanas un ģenētikas sekas?

2013.gadā vācu pētnieki veikuši vērienīgu plikgalvības ietekmes pētījumu uz psihomātiku un noteikuši, ka pat neliels matu zuduma skaits spēj izraisīt «strauju emocionālo kritumu, zemāku pašvērtējumu un dzīves kvalitāti, kā arī psiholoģiskos traucējumus». Taču kā vīrietim celt pašvērtējumu, ja viņš uz savas problēmas ir ieciklējies?


PLIKGALVĪBA un MODE

Mode ir nepārraujami saistīta ar cilvēces vajadzībām. Lai gan dažkārt tā vien šķiet, ka šampūnu un matu kopšanas līdzekļu ražotājiem vīrietis kalpo tikai un vienīgi par komerciālā labuma gūšanas objektu. Par varītēm tiek uzspiesta ideja: būs mati – būs arī laime! Vai pilnībā pakļauties modei ir vērts? Un kurš tajā ir galvenais varonis? Simpātisks 20 gadus jauns puisis, kura vienīgais nopelns ir zīmēties uz mēles? Vai nu tomēr varonis – īsts vīrietis: biznesmenis, militārists, ugunsdzēsējs – kas mīl dzīvi un to, ko viņš dara? Manā skatījumā mūsdienu varoņi ir tieši šādi vīrieši!


Fashion žurnālista Romāna Kemela komentārs: 
«Plikgalvji ir apveltīti ne vien ar augstām intelektuālajām spējām, bet arī maģisku pievilcību, kas, savukārt, tik ļoti apbur sievietes.
Daži zinātnieki matu neesamību uz galvas skaidro kā aktīvas prāta darbības iezīmi, savukārt citi pauž uzskatu, ka plikgalvība noris dēļ vīrišķā dzimumhormona testosterona pārpilnības. Sievietēm, kas izvēlas komunikāciju ar šādiem vīriešiem, seksuālo enerģiju saņem salīdzinoši lielāku. Šī iemesla dēļ dāmas bieži vien dod priekšroku matu meistariem-plikgalvjiem.
Plikgalvis, kas tērpts uzvalkā un kaklasaitē, vienmēr ir un paliks pretējā dzimuma acīs par labklājības apliecinājuma indikatoru.
Dažās subkultūrās, piemēram, mūku vidū, matu skūšana ir pienākums - tādējādi vīrietis atsakās no savas personīgās dzīves uztveres un izvēlas dievišķo ceļu ».

VESELAIS SAPRĀTS 

Jāatzīst gan, ka arī plikgalvība mēdz būt dažāda. Aktiera Ģirta Ķestera matu neesamība intriģē. Trampa plankumainā plikgalvība no britalitātes, saprotams, ir attāla. Vienā vai otrā gadījumā mēs diezin vai noskaidrosim plikgalvības iemeslu. Taču Ķesteris to pārvērtis par personīgo imidžu, savukārt prezidenta kungs – par apkārtējo apsmieklu objektu.
Savam vīrietim ieteiktu iesākumā noskaidrot cēloņus un sekas. Ja plikgalvība ir neizbēgama, slēpt to ar ataugušo matu palīdzību nav vajadzības. Ja alopēcija ir neizbēgama, risinājumi ir tikai divi: cīnīties ar to vai arī noskūties pavisam!

PRĀTĪGA PIEEJA PROBLĒMAS RISINĀŠANĀ

Plikgalvības cēloņu pastāv daudz. Pirmais solis pretī problēmas novēršanai ir vizīte pie ārsta-trihologa. Matu izkrišanai mēdz gūt atšķirīgas formas un smaguma pakāpes – tā var būt retikulāra, totāla vai universāla.
Saprotams, ka matu izkrišana ir cilvēka veselības simptomu traucējumi. Trihologs nekad nedarbojas vienatnē, viņa komandā tiek iesaistīts gan zobārsts, gan endokrinologs un pat neirologs. Nenoskaidrojot pilnu ainu, dermatoloģisko ārstēšanu un vēl jo vairāk kosmētisko ārstēšanu uzsākt ir bezjēdzīgi. Tā var būt mazefektīva vai arī tai var būt īslaicīgs efekts.
Izplatītākā ir androgēnā alopēcija. Šī matu izkrišanas forma ir iedzimta vai arī iegūta  periodā, kad būtiski izvirzās vīriešu dzimumhormonu loma. Tā izpaužas klasiskās retikulārās plikgalvības plankuma veidā vai arī kā apaļš plankums parietālajā zonā (ko dēvē arī par «ezeru mežā»). Jums šķiet, ka pietiek uzmest aci uz vectēvu vai tēvu? Mūsdienu zinātne pauž uzskatu, ka gēnu, kurš ir atbildīgs par plikgalvību, precīzāk, par mata folikulas neadektāto reakciju uz vīriešu dzimumhormonu iedarbību, savam dēlam nodod... māte. Tā lūk!


KOSMĒTISKIE RISINĀJUMI

Trihologs ir noskaidrojis problēmu un nozīmējis medikamentozo ārstēšanu - iespējams, ka nākamais solis ir kosmētiskās procedūras un palīglīdzekļi. Te nu palīgā nāk mezoterapija, PRP injekcijas (injekcijas ar pašu asinīm), masāžas, akupunktūras un speciālie aptiekā nopērkamie līdzekļi. Taču visspārskaitītais spēj nevis dziedēt, bet gan palīdzēt atjaunot kādreiz zaudēto, kā arī nedaudz paātrināt jaunu matu ataugšanu.
Visbiežāk stiprais dzimums savas saslimšanas neafišē un problēmu risina, nevienam mājiniekam nezinot. Ziež ingvera sulas, pielieto tautas metodes un pat alu. Visneprogresīvākais risinājums manā skatījumā ir parūkas, pūderi un spreji. Tie visi nostrādā līdz brīdim, kad dodies ar mīļoto meiteni kopā vannoties. Tas ir līdzīgi, kā jūs uzzinātu, ka visu šo laiku viņas krūšturis bija piestūķēts ar vati...
Savukārt vīriešiem paredzētā kosmētika ir drīzāk norma, nevis izņēmums. Nē - masu lietošanas produktiem, jā – profesionālajai un aptiekā nopērkamai kosmētikai. Taču vienīgi pēc konsultācijas ar speciālistu.

JAUNĀKĀS METODES 

HIM – galvas ādas trihopigmentācija, kas līdzinās tetovējumam, vienīgi specifiskāka – procedūra veicama uz galvas, bārdas vai ūsu zonās. Procedūra iemantojusi milzīgu popularitāti eiropiešu vīriešu vidū un tai ir liels pieprasījums ASV, Kanādā un citās attīstītās valstīs. Tas nozīmē, ka nav tālu arī līdz mums. Neatkarīgi no vecuma un matu izkrišanas pakāpes, procedūra veicama uz galvas un sejas.
Pigmentācijas procesā krāsviela tiek ievadīta ādas virsējā slānī ar speciālā aparāta palīdzību mikro punktu veidā. Katrs punkts imitē individuālu noskūtu mata folikulu (skūtā mata efekts), kas kopumā veido vienmērīgi noskūtas galvas ilūziju. Tehnoloģija līdzinās tetovēšanai, taču šajā gadījumā tiek pielietota īpašā aparatūra, adatas un krāsvielas, kas piemēroti tieši galvas ādai ar tās īpatnībām. Šī tehnoloģija palīdz iegūt matu kupluma efektu to retinātajās vietās, kas ir aktuāli ne vien vīriešiem, bet arī sievietēm.


Procedūrai ir pagaidu efekts, un krāsviela, neatstājot ne mazākās pēdas, pēc dažiem gadiem pilnībā izzūd. Tāpēc tā ir ieteicama jebkuram, kas ir saskāries ar matu izkrišanas problēmu. Pacienti ar alopēciju (pilnīgu matu neesamību uz galvas) var iegūt noskūtu matu efektu un gūt jauna veida sajūtas. Nav jābaidās, ka iekrāsotā zona izcelsies uz izkrišanas fona, krāsviela pabalē ātrāk, un to nav vajadzības atjaunot - pēc kāda laika tā izzūd pavisam. Nav panaceja, taču visnotaļ labs risinājums.

MATU TRANSPLANTĀCIJA – kā radikāls veids

Matu transplantācija – visradikālākais veids, kā atjaunot matus ar diagnosticētu plikgalvību. Operācijas būtība ir matu folikulu pārstādīšana no donoru zonas retinātajā zonā. Atkarībā no saslimšanas stadijas, operācija var ilgt no 2 līdz 9 stundām. Parasti par folikulu avotu matu pārstādīšanai kalpo matu pakauša daļa. Transplantācija tiek nozīmēta, ja māc dziļāki matu augšanas retinājumi deniņos un pieres zonā, alopēcijas gadījumā, kā arī ūsu, bārdas un uzacu atjaunošanai.


Ķirurģiskā strip metode (FUT — follicular unit transplantation)

Tehnikas nosaukums cēlies no angļu strip – strīpa. Metodes oficiālais nosaukums – FUT apzīmē «folikulāro vienību transplantāciju». Transplantāta pārstādīšana noris ar iegriezumu palīdzību. No pakauša daļas tiek noņemts neliels ādas fragments, tas tiek sagriezts un sadalīts daļās (graftos) - tas satur nelielu (no 1 līdz 4) matu folikulu grupu. Tieši šie grafti arī tiek problemātiskajās zonās pārstādīti.
Operācija noris vairākos posmos. Vidēji šāda operācija ilgst no 3-4 stundām, var būt nepieciešams divu nedēļu rehabilitācijas periods, taču no klīnikas pacients var doties mājup jau operācijas dienā.
Augstās invazivitātes dēļ metode vairs tik bieži veikta netiek, taču vēl aizvien piesaista noteiktu pacientu loku savas, pirmkārt jau, nelielās operācijas cenas dēļ.

Neķiruģiskā metode (HFE — hand folliclе extraction)

Donoru materiāls tiek iegūts un transplantēts bez iegriezumiem. Tiek izvēlētas patstāvīgas folikulas vai arī to nelielie apvienojumi, kas ar nelielas mikrotūbiņas (mikropanča) palīdzību tiek pārstādītas. Mikropanča diametrs nepārsniedz 0,9 mm.
Operācija ilgst no 3 līdz 10 stundām un noris divos posmos. Iesākumā uz pakauša tiek iegūta donora zona, un tiek izvēlētas veselākās folikulas. Folikulas tiek izņemtas ar mikropanča palīdzību. Otrajā posmā tiek pielietots īpašs instruments – Choi implantieris, ar kura palīdzību, saglabājot dabisko matu slīpuma leņķi, folikulas tiek iedzīvinātas zem ādas noteiktā dziļumā.
Pēc procedūras nav pietūkumu, sāpju sajūtu, ādas nejūtīguma un jutīguma mazināšanās. Pacientam nepaliks rētu nedz donora zonā, nedz folikulu transplantēšanas vietā, turklāt, ja mati turpinās atkāpties vēl arvien, procedūru šādā veidā varēs atkārtot vairākkārt. Šī tehnoloģija šobrīd tiek uzskatīta par visefektīvāko un vismazāk invazīvo. Trūkums – niecīga ekspertu daļa, kas to spētu paveikt.

Kombinētā metode (FUE — follicular unit extraction)

Matu folikulas tie iegūtas bez iegriezumiem - ādā tiek ievadītas ķirurģiski. Operācijas pamatposmi līdzinās metodei, kas tika izskatīta augstāk, taču pastāv arī atšķirības. Proti, ārsts var ņemt folikulas ne vien no pakauša daļas, bet arī krūšu, roku un muguras matainās daļas. Tas sniedz iespēju pārstādīt lielu graftu skaitu, ļaujot panākt lielāku matu kuplumu. Kombinētā metode ir mazāk invazīva, iegriezumi ir ievērojami mazāki, attiecīgi, operācija noris vieglāk, savukārt rehabilitācija - ātrāk un ar mazākām komplikācijām.
Taču ne jau viss ir atkarīgs no transplantēšanas metodes. Pirmkārt, būtiska nozīme ir ārsta kvalifikācijai.
Gaidām to dienu, kad zinātne iemācīsies klonēt klienta matus un implantēt jau tos. Taču pagaidām matu pārstādīšanas procedūras nepilnība ir paliekošās rētas uz donorvielas ādas. Starp citu, augstākminētā trihopigmentācijas procedūra lieliski tiek galā ar šādu rētu kamuflāžu, kā arī sniedz pārstādīto matu zonai vizuālo kuplumu.

KĻŪSTI PAR PLIKGALVI!

Fināla padoms izskanējis augstāk! Būt par plikpauri – nozīmē veselu priekšrocību virkni. Mēdz teikt, ka plikpaurim ir daudz mazāk problēmu. Nav jādomā par šampūnu iegādi, blaugznām, par to, kādu ķemmi lai pērk un ko pasākt ar pirmajām sirmuma pazīmēm. Plikpaurība - tā ir laika un naudas ekonomija. Izvēle ir jūsu ziņā!

Fotogrāfa Andreja Loseviča komentārs. Par plikgalvi savulaik kļuvis pēc paša gribas:
«Ar matu kuplumu vienmēr viss bijis kārtībā, taču jaunības gados - eksperimentu un sevis meklējumu laikā – trijatā ar draugiem reiz ļāvāmies eksperimentiem un viens otru noskuvām... „uz nullīti”. Rezultātā sapratu, ka psiholoģiski ērtāk tomēr jūtos būdams ar īsiem matiem. Vēlreiz noskūties neatteiktos, tomēr no domas aptur pirmkārt jau tas, ka galva nepārtraukti salst, savukārt, apguļoties uz spilvena, nepamet sajūta, ka tā vienmēr it slapja».

Sergejs Kņjazevs, plikgalvis ar 8 gadu stāžu: „Uzreiz jāatzīst, ka mana plikgalvība nav iedzimta, kas ir biežākais iemesls. Manam tēvam, kurš šobrīd ir 75 gadus vecs, ar kuplu frizūru var būt lepns vēl joprojām.
Pēc struktūras biezi un cieti mati man bijuši bērnībā un jaunībā. Atminos frizierus, kas manus matus nereti salīdzinājuši ar stiepli. Aptuveni to pašu teikusi mana matu meistare īsi pirms tam, kad tiku iesaukts armijā. Pie tās pašas meistares bija sanācis frizēties nu jau pēc atgriešanas, taču kopš šī brīža tika konstatēts, ka tādi, kā iepriekš, mani mati vairs nebūs nekad. To struktūra bija mainījusies, tie pamazām sāka atkāpties.Varbūt vaina meklējama Černobiļā, kurā dienēju 1986.gadā vai Krivojrogā, kur ekoloģija nav tā labākā.
Ņemot vērā to, ka retinātu matu problēma uz to brīdi nav bijusi izteikta, pārdzīvojumiem nav bijis pamata – galu galā, vienmēr varēju paeksperimentēt, „kaujas laiku” nomaskējot.

Taču reiz uz sevi spogulī paraudzījos no tāda skatpunkta – tā, ka skatienam pavērās plikgalvība visā tās krāšņumā. Tajā brīdī sapratu, ka nepieciešams rīkoties. Ne uz sekundi nav iešāvusies prātā doma tās ataudzēt un kaut kādā veidā mākslīgi nomaskēt. Esmu pārliecināts, ka visu iespējams atrisināt ar pareizā griezuma palīdzību.

Iesākumā līdzēja matu skūšana „uz nullīti”, taču drīz vien sapratu, ka šādam matu griezumam salonu nepieciešams apmeklēt ik pēc nedēļas, kas nebūt ne vienmēr ir ērti. Reiz tirdzniecības centrā satieku savu «noskūto nelaimes brāli». Viņš atrisinājis problēmu daudz radikālākā veidā, patstāvīgi lietojot skuvekli.

Tā, nu jau astoņu gadu garumā esmu plikgalvis. Nekad neienāktu prātā matu neesamību no apkārtējiem noslēpt. Ja galvaskausa forma ir pareiza, plikgalvība izskatās visai šarmanti. Piemēri atrodami ik uz stūra – tās pašas slavenības. Turklāt, ne reizi vēl neesmu bijis izsmiets. Tieši pretēji – daudzām sievietēm šāds tēls imponē.

Tāpēc aicinu vīriešus, kurus skārusi plikgalvība, paraudzīties uz sevi spogulī citādāk un pamēģināt ar savu izskatu paeksperimentēt. Izmēģiniet padzīvoties noskūti. Ja nu tomēr patiks?! Ja nu nē – vienmēr iespējams ataudzēt to, kas palicis pāti vai arī pielietot kādu radikālāku matu atjaunošanas veidu».