Diagnostika un ārstēšana

Ja esat saskaries ar matu izkrišanas problēmu, ir ļoti vēlams noteikt tās iemeslu.

Mūsu klinika strādā sadarbībā ar Latvijas Matu ārstu asociāciju, kuras vadītāja ārste-triholoģe Inga Zemīte ieteic:

matu izkrišana, Inga Zemīte, trihologs, trihopigmentācija, matu trūkums, alopēcija, matu arstēšana, matu blīvums, kuplums, Rīga, Latvija, matu transplantācijaIr sarežģīti, nepārzinot visas iespējamās matu slimības noteikt pareizu diagnozi un ārstēšanu! Tas ir līdzīgi situācijai, kad, ja zinot faktu, ka situācijā  ja mašīnai ir beidzies benzīns, viņa apstāsies,  jūs izlemjat, ka esat spējīgs atrisināt visas ar visiem citiem iespējamiem mašīnas apstāšanās iemesliem saistītās situācijas ielejot benzīnu. Nu nevar to izdarīt, ja akumulators nosēdies - kaut vai iemērcot mašīnu benzīna vannā - viņa neiedarbosies. Līdzīgi ir ar matiem - jāsaprot perfekti, kas notiek, kas par problēmu izkrišanu provocē, tikai tad var rast risinājumu, un, nereti tas ir diezgan vienkāršs! Piemēram - nav vērts lietot matu vitamīnu tonnas, ja ciešat no androgēnas alopēcijas, vitamīni hormonu ietekmi uz matiem nemazinās!Ja domājat, ka netiekat galā ar savu matu izkrišanas problēmu, bet šaubāties par to, vai tā ir nopietna, iesaku uzdot sev sekojošus četrus jautājumus:

1) vai mana matu izkrišana ir ļoti strauja un īsā laika sprīdī (1-3 mēnešu laikā) esmu zaudējis/usi vairāk par 1/3 daļu matu apjoma?
2) vai mani mati turpina izkrist jau ilgāk par 6 mēnešiem?
3) vai mani mati izkrīt perēkļos?
4) vai manu matu izkrišanu pavada izteikts ādas diskomforts, nieze, sāpes, izteiktas blaugznas?

Ja uz kaut vienu no šiem jautājumiem esat atbildējuši ar JĀ - Jums ir nepieciešama trihologa konsultācija. Jo - atcerieties - matu izkrišanu ir daudz vieglāk apturēt, nekā tos ataudzēt atpakaļ. Jo ātrāk  ārstēšana uzsākta, jo reālāka iespēja matu apjomu saglabāt.

Matu izkrišanas iemesli var būt ļoti dažādi. Visbiežāk novēro ģenētiski determinēto androgēno alopēciju. Tiek uzskatīts, ka tā skar aptuveni trīs ceturtdaļas vīriešu un vienu trešdaļu sieviešu, un galu galā noved pie pakāpeniskas matu izsīkšanas un plikpaurības veidošanās. Viena no salīdzinoši bieži sastopamām matu izkrišanas formām ir Alopecia Areata, - matu izkrišana perēkļu veidā, ko novēro arī jauniešiem un bērniem. Alopecia Areata tiek uzskatīta par auto imūnu slimību un var novest pat līdz totālai matu izkrišanai. Ļoti bieži novēro difūzu matu izkrišanu, faktiski ar šo matu izkrišanas formu vieglā pakāpē savas dzīves laikā ir saskāries gandrīz ikviens. Šajos gadījumos svarīgi, lai matu izkrišanas epizodes neieilgst un neatkārtojas pārāk bieži, jo tādos gadījumos dzīves laikā var ievērojami samazināties kopējais matu apjoms.

Terapija un diagnostika

 

Pirms terapijas uzsākšanas nepieciešama rūpīga izmeklēšana, lai profesionāli noteiktu visus iespējamos matu izkrišanas cēloņus.
Diagnostikais aprīkojums, ko izmanto papildus klīniskai matu un galvas ādas apskatei ir dažāds - var tikt veikti ādas detalizēti pētījumi ar trihoskopu; ādas dermatoskopija; matu saknes analīze - trihogramma; nepieciešamības gadījumā var tikt veikta galvas ādas biopsija, mikrobioloģiskās un asins analīzes.
Pamatojoties uz izmeklējumu rezultātiem tiek nozīmēti medikamenti - tie var būt gan klīniski testēti iekšķīgi lietojami līdzekļi, gan ārīgi lietojami preparāti un losjoni.
Papildus medikamentiem ātrāka klīniskā rezultāta sasniegšanai un apjoma uzlabošanai veic injekciju aplikācijas un fizikālās terapijas procedūras.
Terapijas līdzekļu izvēle ir atkarīga gan no matu izkrišanas cēloņa un izkrišanas smaguma pakāpes, gan no dzimuma, vecuma un blakussaslimšanām.

Sīkās skatieties http://hairandscalptreatment.eu/pacientiem/